Diario del proyecto Közösségi Flóratérképezés Magyarországon / Community Floristic Mapping in Hungary

09 de septiembre de 2024

Nevezéktani anomáliák

Néhány tíz vagy száz megfigyelés átnézése után borítékolhatóan találkozunk olyan növényfajjal az iNaturalistben, amit a magyar botanikusok hagyományosan más néven emlegetnek. Az eltérő névhasználat félreértésekre, hibás adatközlésre adhat alkalmat. Ezek megelőzése érdekében az alábbiakban összeszedtem a legfontosabb nevezéktani eltéréseket a legutóbbi magyar határozó, az Új Magyar Füvészkönyv (ÚMF, Király szerk. 2009), valamint az iNaturalist nevezéktana között. Fontos tudni, hogy az iNaturalist nevezéktan és taxonómiai besorolások kérdéseiben elsősorban a Kew által gondozott Plants of the World Online (röviden POWO, https://powo.science.kew.org/) rendszerét követi, de több ponton el is tér tőle. Mindkét rendszer dinamikus, időről időre születnek benne változtatások, ezért az alábbi válogatás sem örökérvényű, szükség és a kapacitásom függvényében bővítem és frissítem.

A dokumentum az alábbi linken érhető el: https://docs.google.com/document/d/1Mq4hiEmv3IJ3TXZn38KAGNaKrWC8QAkg-IYQZQiiEHo/edit?usp=sharing

Kiegészítéseket, hozzászólásokat szívesen fogadok!

Publicado el 09 de septiembre de 2024 a las 01:37 PM por attilalengyel attilalengyel | 0 comentarios | Deja un comentario

05 de junio de 2024

Adatgyűjtés a hazai lenfajokról

Kedves Tagok!

Tervezek egy jövőbeli kutatást, amelyhez olyan élőhelyfoltokra van szükségem, ahol legalább kettő lenfaj előfordul az alábbiak közül:

  • sárga len (Linum flavum)
  • borzas len (L. hirsutum)
  • évelő len (L. perenne)
  • hegyi len (L. austriacum)

Nagyjából mostanában virágoznak mind.

A kutatás arról fog szólni, hogy ezek a hasonló élőhelyigényű, rokon fajok hasonlóan reagálnak-e az élőhelyeik feldarabolódására.

Kérlek Benneteket, ha találkoztok ezekkel a fajokkal, akkor töltsétek fel őket a csoportadminok számára látható koordinátával!

Köszönöm előre is!

Lengyel Attila

Publicado el 05 de junio de 2024 a las 01:25 PM por attilalengyel attilalengyel | 0 comentarios | Deja un comentario

29 de abril de 2024

Figyeljetek a koordináták pontosságára!

Kedves Projekttagok!

A magam bőrén tapasztalom, de másoknál is látom, hogy téves helymegjelöléssel kerülnek fel megfigyelések. Azt tartom tévesnek, amikor a térképen a pontatlanság mértékét jelző kör nem fedi a valós megfigyelés helyét. Ezt más adatain észrevenni csak olyankor van esély, ha pl. egy látványosan erdőben készült fotóhoz tartozó koordináta gyepre mutat, vagy ha egy jól ismert élőhelyigényű fajnak nyilvánvalóan nincs alkalmas élőhelye a térképen jelölt körön belül. Kérlek Benneteket, hogy próbáljátok megelőzni, hogy hibás koordinátákkal kerüljenek fel megfigyelések, illetve a már feltöltötteket is ellenőrizzétek, legalább szúrópróbaszerűen! Ha valamelyikre rákérdezünk, annak nézzetek utána és javítsátok!

A leggyakoribb hibaforrás, amikor automatikusan a mobiltelefonos fotókhoz elmentett koordinátát adjuk meg a megfigyelés helyéül. Tapasztalatom szerint a Kamera applikációk gyakran akkor sem elég pontos lokalitást mentenek el a fotókhoz, ha előzetesen adtunk engedélyt neki a pontos helymeghatározáshoz. Ha esetleg valaki tud erre megoldást, azt szívesen olvasnám. Lakott területen még gyakran tolerálható mértékű a hiba (pl. szomszéd utcába tesz), de terepen már súlyosabb (pl. hegység belsejéből a közeli faluba mutat). Ha az iNaturalist applikációt megnyitva, adatfeltöltés közben készítjük el a képet, akkor viszont nekem pontos szokott lenni a koordináta, emiatt inkább ezt a módszert ajánlom. De akárhogyan is töltitek fel a megfigyelést, mindig ellenőrizzétek a koordináta helyességét. Ha bizonytalanok vagytok, akkor azt a koordináta pontatlanságának beállításával (a térképen a kör növelésével) fejezzétek ki!

Köszönöm előre is, és sok jó faj kívánok Nektek!

Attila

Publicado el 29 de abril de 2024 a las 07:07 PM por attilalengyel attilalengyel | 3 comentarios | Deja un comentario

09 de abril de 2024

Változás a projekthatárokban

Az iNaturalist a földrajzi helyeket sokszögekként kezeli a térképen. Ez nagyon erőforrásigényes, lassítja a szervereket, ezért a bonyolultabb geometriájú határokat kissé elnagyoltan, leegyszerűsítve használja. Tapasztalhattátok, hogy a határhoz közeli megfigyeléseket néha nem a megfelelő ország részeként ismeri fel, ami egy országra fókuszáló adatgyűjtéskor bosszantó. Ezt most megoldottuk úgy, hogy nem az iNaturalistban tárolt országhatárt használjuk, hanem kiegészítettük egy (átlagosan) 500 méteres, egyszerű körvonalú pufferrel. Elvileg így minden benne lesz a projektben, aminek kell. Bekerülhetnek azonban a határhoz közeli, de külföldi megfigyelések is, ám ez talán kisebb baj, és az AFH-ba való feltöltéskor ki kell bukniuk.

Publicado el 09 de abril de 2024 a las 01:03 PM por attilalengyel attilalengyel | 0 comentarios | Deja un comentario

Archivos